بازگشت به خانه

از دید سرمایه‌گذاران پوند انگلستان، بانک مرکزی در سال آینده میلادی سه بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد. سرمایه‌گذاران بر این باورند که مقامات بانک مرکزی از رشد سریع تورم بیشتر از چشم‌انداز مبهم رشد اقتصادی نگران خواهند بود. طبق قیمت‌گذاری‌ها در بازار پول و اوراق قرضه، معامله گران انتظار افزایش ۰٫۶۵ درصدی نرخ بهره انگلستان تا دسامبر ۲۰۲۲ را دارند. این یعنی از دید بازار، نرخ بهره انگلستان تا پایان سال ۲۰۲۲ از ۰٫۱ درصد به ۰٫۷۵ درصد افزایش خواهد یافت.
معمولاً بانک‌های مرکزی نرخ بهره را هر بار ۰٫۲۵ درصد تغییر می‌دهند. اما از آنجایی که بانک مرکزی در ماه مارس ۲۰۲۰ نرخ بهره را به اندازه ۰٫۱۵ درصد کاهش داده بود، سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که بانک مرکزی انگلستان ابتدا نرخ بهره را ۰٫۱۵ درصد افزایش خواهد داد و بعد از آن هر بار ۰٫۲۵ نرخ بهره را بالا خواهد برد.
بانک مرکزی انگلستان انتظار دارد که رشد تورم این کشور تا پایان سال حداقل دو برابر هدف تورمی ۲ درصدی باشد. افزایش قیمت انرژی محرک اصلی رشد تورم انگلستان خواهد بود. هفته گذشته بانک مرکزی انگلستان بازار را شوکه کرد و از احتمال افزایش نرخ بهره در ماه نوامبر حرف زد. این در حالی است که هنوز مشخص نیست روند بهبود اقتصادی انگلستان به چه شکلی ادامه خواهد یافت.

اشتراک این مقاله

نظر را بنویسید