بازگشت به خانه

سفته بازی و موج سواری که در بازار فارکس یکی از حالات خاصی است که پیروان این روش تنها به دنبال صف های خرید، فروش و یا به دنبال ایجاد آن می باشند.

این گروه معمولا با دیدی بسیار کوتاه مدت به بازار سرمایه نگاه می کنند و سرمایه شان را به راحتی از یک رشته سرمایه گذاری به رشته ای دیگر انتقال می دهند. اینها تنها به دنبال سودهای مقطعی بوده و در بین این گروه کمتر ایده آل های win-win را می توان جستجو نمود.

موج سواری در بازار فارکس را در تمام بازارهای مالی با شدت و ضعف می توان یافت. اما در حد افسار گسیخته آن موجبات به وجود آمدن حباب های قیمتی شدید ( و حتی عکس آن) را فراهم خواهند نمود. این امر باعث بالا رفتن ریسک در بازار سرمایه خواهد گردید. در ادامه به دو تیپ از این دسته افراد یعنی موج سازان و موج سواران اشاره خواهد شد.

موج سازان چه کسانی هستند؟

این گروه که خطرناکترین فعالان فارکس می باشند، با استفاده از سرمایه های کلان و اخبار کذب سعی در دستکاری و انحراف بازار دارند.

این گروه از فعالان هیچ تمایلی به رعایت قوانین بازی ندارند. همچنین در عملکردشان هیچ اثری از قوانین بازی برنده-برنده به چشم نمی خورد.

در بازارهای مالی دنیا قوانین بسیاری جهت برخورد با این گروه اتخاذ شده است. که این امر اهتمام جدی مدیران برنامه ریز را در جهت کنترل این گروه از فعالان بازار آشکار می سازد.

موج سواران چه کسانی هستند؟

این گروه که از نظر تعداد بیشتر از گروه اول می باشند و از لحاظ حجم سرمایه در سطحی بسیار پایین و البته غیر قابل قیاس با موج سازان سودهایی را از طریق موج سواری خود در بازار فارکس کسب می نمایند.

موج سواران در واقع موجب تقویت موج گردیده و دامنه آن را گسترش می دهند. در این موج سواری بسیار دیده می شود که بعضی از موج سواران که به خوبی موفق به تشخیص زمان مناسب خروج از یک موج را داشته و سودهای خوبی را کسب می کنند. برخی دیگر موفق نشده اند و جز بازندگان اصلی این بازی قلمداد می شوند.

موج سواری یا همان سوار بر فعالیت موج سازان

برای این که موج سواری یا نوسان گیری در فارکس را بهتر درک کنید اجازه دهید یک مثال بزنیم.

فرض کنید شما از طریق اندیکاتورها و تحلیل چارت و اخبار می فهمید که قرار است در عرض چند ساعت ارزش یورو در برابر دلار پایین بیاید. و در ادامه دوباره به حالت عادی خود باز گردد. در این گونه شرایط شما چگونه می توانید سود کنید؟

جواب ساده است. شما باید کمی قبل از این که روند نزولی یورو شروع شود آن را بفروشید و سپس منتظر بمانید تا قیمت یورو پایین بیاید. پس از آن که قیمت یورو به پایین ترین ارزش خود در برابر دلار رسید دوباره می توانید یورو بخرید. شما باید همه این کارها را به موقع انجام دهید و درست کمی پیش از نقاط اوج و کمینه از معاملات خارج شوید.

شما باید در بالاترین قیمت ممکن بفروشید و در کمترین قیمت خرید کنید. زمانی که بازه نوسان را به طور دقیق مشخص کنید آن گاه کار راحتی در پیش دارید. در این میان استفاده از یک اهرم می تواند سود شما را چندین برابر افزایش دهد. نوسانگیری ممکن است از چندین دقیقه (یا حتی ثانیه) تا چند روز و یا حتی چند هفته طول بکشد.

برای موج سواری در فارکس شما باید بتوانید به خوبی تحلیل کنید و برای خوب تحلیل کردن و استفاده خوب از اندیکاتورها باید به خوبی آموزش ببینید.

آموزش دیدن در فارکس موضوعی الزامی است چون ریسک بالایی در این بازار وجود دارد. خیلی از افراد در عرض مدت بسیار کوتاهی سرمایه خود را چندین برابر کرده اند و برعکس.

نتیجه گیری

نکته بسیار مهم در نوسان گیری و موج سواری تشخیص درست زمان خرید و فروش است. افراد موج سوار باید دارای ریسک پذیری بسیار بالایی باشند. این روش نیازمند تجربه بسیار کافی بوده و همچنین نیازمند شناخت بسیار دقیق از سهم می باشد.

در واقع، موج سوار باید با در نظر گرفتن پارامترهای خرد و کلان، حدس بزند که قیمت سهم مورد نظر در کوتاه مدت بالا (یا پائین) خواهد رفت. در ادامه بر همان مبنا نسبت به خرید (یا فروش) آن سهم اقدام کند. پس از مدتی که تغییر مورد نظرش ایجاد شد، نسبت به فروش (یا خرید) آن اقدام کند.

موج سوار با این روش ممکن است بازده قابل توجهی بدست آورد. البته برای اینکار باید تخصص و تجربه زیاد و بخصوص آشنائی کامل با وضعیت و مدل رفتاری سهم شرکت مورد نظر داشت. در غیر این صورت، موج بر موج سوار، سوار خواهد شد.

موج سواری دارای موافقان و مخالفان خاص خود می باشد. مخالفان موج سواری معتقدند که دلیل ایجاد موج، انتشار اطلاعات غلط و بی پایه و به اضطراب انداختن سهامدار جزء (با خبر منفی) برای پایین آوردن قیمت سهم، یا تشویق به خرید ایشان (با خبر مثبت) و بالا بردن قیمت کاذب سهم است.

ولی موافقان موج سواری دلایل ایجاد موج را مستقل از عمل موج سواری می دانند و معتقدند که عمل موج سواری یک عمل حرفه ایی بوده و با روح بازارهای مالی منافاتی ندارد.

گروه موافقان معتقدند که خریدار و فروشنده با اطلاع کامل از همه شرایط اقدام به خرید و فروش می کند. تنها تفاوت خریداران و فروشندگان در تشخیص زمان خرید و فروش می باشد.

توجه: پیشنهاد می شودخوش بینی را کنار بگذارید! را نیز مطالعه بفرمایید، اینجا کلیک کنید.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید