راهی که هر معامله‌گر فارکس یا سهام طی می‌کند تا به یک معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شود می‌تواند متفاوت باشد. هدف همه معامله گران یکی است، کسب بازدهی بیشتر و مستمر. شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که تفاوت یک حرفه‌ای با یک معامله‌گر کم تجربه در چیست؟ در حرفه معامله‌گری و حتی سایر مشاغل، تفاوت یک حرفه‌ای با یک آدم کم تجربه در این است که حرفه‌ای‌ها خیلی ساده و راحت به هدف خود می‌رسند. در حالی که افراد کم تجربه باید انرژی، وقت و هزینه بیشتری را برای رسیدن به همان هدف صرف کنند. در این مقاله می‌خواهیم روند تبدیل شدن یک معامله‌گر تازه‌کار به یک معامله‌گر حرفه‌ای را بررسی کنیم. چه اتفاقی می‌افتد که شخص به یک حرفه‌ای تبدیل می‌شود؟
مطالعه را متوقف نکنید

در ابتدا یک معامله‌گر تازه‌کار در رابطه با موضوع یا مسئله‌ای که با آن درگیر است تحقیق می‌کند. همه چیز برای او یک معماست. شاید بخواهد با اندیکاتور تکنیکالی بیشتر آشنا شود، یا اخبار را با دقت بیشتری تحلیل کند، یا روش‌ها و تکنیک های جدیدی یاد بگیرید و … . معامله‌گر تازه‌کار با این روش به دنبال افزایش سطح دانش خود است و به مرور زمان تأثیر این دانش را در معاملات خود می‌بیند. معاملات منطقی‌تری انجام می‌دهد. مطالعه باعث آشنایی بیشتر با بازارهای مالی و شغل معامله‌گری می‌شود. همین آشنایی کافی است تا معامله‌گر در بازار بی‌گدار به آب نزند.
هیچ محدودیتی وجود ندارد. معامله گران حرفه‌ای همیشه چیز جدیدی برای یاد گرفتن پیدا می‌کنند و با دانش جدیدی که کسب می‌کنند، مهارت‌های معاملاتی خود را تقویت می‌کنند. هر چقدر دانش و معلومات شما در این زمینه بیشتر باشد، حق انتخاب و آزادی عمل بیشتری خواهید داشت. جوانب معامله و سرمایه‌گذاری را به دقت ارزیابی خواهید کرد. در واقع دانشی که به دست می‌آورید نه‌تنها تشخیص فرصت‌های سودآور را تسهیل می‌کند، بلکه ریسک ورود به معاملات اشتباهی را هم پایین می‌آورد.
روی موضوعات تخصصی تمرکز کنید

بعد از مدتی، معامله‌گر دیگر به دنبال کشف چیزهای جدید نیست. اما نباید تصور کنید که او دیگر در حال بالا بردن سطح دانش و سواد خود نیست، بلکه هنوز هم به مطالعه ادامه می‌دهد. اما این بار به جای این‌که در زمینه موضوعات مختلف و متنوع مطالعه کند، سعی می‌کند روی یک موضوع تمرکز کند. در واقع معامله‌گر به مرحله‌ای رسیده که دیگر می‌داند چه چیزی برای او مفید است و دانستن چه چیزی برای او کارایی نخواهد داشت. معامله‌گر با وسواس زیادی موضوعات مطالعاتی را انتخاب می‌کند، چون‌که او دیگر دانش اولیه برای کار را به دست آورده و در حال حاضر تنها چیزی که نیاز دارد، یادگرفتن موضوعاتی است که در عمل به آن‌ها نیاز دارد.
دانش و معلومات خود را صیقل دهید

سرانجام معامله‌گر آماتور تا اندازه‌ای مطالعه می‌کند که دانش او دیگر یک دانش جسته و گریخته از هر موضوعی نیست، بلکه معلومات کاملاً منسجم و جامع هستند و در عین حال در یک زمینه خاص واقعاً به درجه استادی رسیده است. معامله‌گر به سطحی می‌رسد که برای انجام کارهای روزانه و رسیدن به اهداف مالی خود زحمت کمتری می‌کشد. در اینجا شاید عده‌ای فکر کنند که دیگر نیازی به مطالعه نیست. اما واقعیت امر این است که روند مطالعه و یادگیری ادامه دارد، اما این بار مطالعات تنها در زمینه‌های تخصصی خواهد بود. عمق دانش و علم معامله‌گر به تدریج بیشتر می‌شود و در عین حال انسجام دانسته‌های فرد هم حفظ می‌شود.
رشد و تکامل تدریجی

این پروسه به نوعی قانون طبیعت است و نشان می‌دهد که موجودات چگونه تکامل یافته‌اند. موجودات روی کره زمین هم دقیقاً به تدریج رشد کرده‌اند. در ابتدا تعداد و نوع موجودات زنده کمتر بود. اما به مرور زمان تعداد و تنوع موجودات روی زمین هم افزایش یافته و در نهایت تنها گونه‌های جانوری زنده مانده‌اند که در مهارت شکار یا استتار به حدی استاد شده‌اند که می‌توانند بقای خود را تضمین کنند. در حالی که سایر گونه‌ها که مهارت خاصی ندارند به تدریج منقرض می‌شوند. پس تا وقتی‌که در حال رشد هستید، ناامید نشوید و به فعالیت مطالعاتی و کسب تجربه خود ادامه دهید. در پایان شما به یک معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل خواهید شد و حرفی برای گفتن خواهید داشت.
فیلتر کنید

سعی کنید قدرت تشخیص خود را ارتقا دهید. یعنی بدانید که چه چیزی به معاملات شما ربط دارد و چه چیزی به کار شما نمی‌آید. هر معامله‌گر ویژگی‌ها و روش‌های خاص خود را دارد. برخی بسیار صبور هستند و برخی دیگر در دوره‌هایی که بازار شدیداً نوسانی است خیلی خون سرد رفتار می‌کنند. به همین دلیل دانش و معلوماتی که نیاز دارند متفاوت خواهد بود. برخی از معامله گران خیلی ساده می‌توانند با اخبار معامله کنند و برخی دیگر تا وقتی‌که تحلیل تکنیکال کاملی انجام ندهند وارد بازار نمی‌شوند. تلاش کنید تا خودتان را بشناسید و تنها به دنبال چیزهایی بروید که واقعاً برای شما لازم هستند. این کار باعث می‌شود تا در نهایت تنها از چند ابزار یا تئوری برای تحلیل و معامله استفاده کنید. هر چند تعداد ابزار و تئوری‌ها کم خواهد بود، اما چون به درجه استادی رسیده‌اید، با همین ابزار کم بازدهی بیشتری به دست خواهید آورد.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید