بازگشت به خانه

دیروز جفت ارز EURUSD به پایین‌ترین سطح در سال ۲۰۲۱ سقوط کرد. شاخص‌های اقتصادی و چشم‌انداز سیاست‌های پولی دو محرک اصلی جفت ارز هستند. برای یورو هر دو محرک از تشدید فشارهای فروش و تضعیف بیشتر ارزش یورو در بازار فارکس حکایت دارند.
بیش از یک هفته است که نرخ برابری یورو به دلار آمریکا در بالای ۱٫۱۵۵۰ دلار نوسان می‌کرد و در نهایت دیروز شاهد سقوط یورو بودیم. حمایت بعدی یورو در محدوده ۱٫۱۳ دلار قرار گرفته است. اما برای این‌که یورو به ۱٫۱۳ دلار برسد، باید شکست قطعی در ۱٫۱۵ دلار مشاهده شود.
از دید بنیادی عوامل زیادی هستند که از تضعیف یورو در برابر دلار حمایت می‌کنند. داده‌های اقتصادی ناحیه یورو و آلمان ضعیف بوده‌اند. در واقع شاخص‌های PMI، سفارشات کارخانجات، تولیدات صنعتی و ارزیابی ZEW از پیش‌بینی‌های بازار ضعیف‌تر بودند. سرمایه‌گذاران نگران‌اند که افزایش سریع قیمت انرژی به همراه اختلال در بخش عرضه بر سودآوری شرکت‌ها هم آسیب وارد کند. از دید سیاست‌های پولی، بانک مرکزی اروپا حجم خرید اوراق قرضه تحت برنامه PEPP را کاهش داده، اما در عین حال هشدار داده که خبری از شروع سیاست‌های انقباضی نیست. در این میان از دید بازار، نرخ بهره ناحیه یورو در اواخر سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت.
از دید سیاست‌های پولی، بانک مرکزی اروپا همیشه دیرتر از رقبا عمل کرده است. هر چند که بانک مرکزی اروپا کاهش حجم خرید اوراق قرضه را زودتر از فدرال رزرو شروع کرده، اما انتظار می‌رود که بانک مرکزی آمریکا زودتر از اروپا نرخ بهره را افزایش دهد. بنابراین، نه‌تنها یورو از سوی واگرایی سیاست‌های پولی با سایر بانک‌های مرکزی رنج می‌برد، بلکه داده‌های اقتصادی هم به ضرر آن است.

اشتراک این مقاله

نظر را بنویسید