بازگشت به خانه
جورج-سوروس-کیست؟

جرج سوروس

اگه شما در گوگل واژه “ابرقهرمان” رو سرچ کنید، بدون شک اولین گزینه‌ای که بهتون نمایش داده می‌شه، سوپرمن است.

جرج سوروس در واقع در بین بزرگان بازار فارکس حکم سوپرمن رو داره.

همانطور که همه سوپرمن رو به قدرت خداگونه‌اش می‌شناسند، در بین بهترین معامله گران فارکس جورج سوروس رو به عنوان “کسی که بانک مرکزی بریتانیا رو به زانو درآورد” می‌شناسند.

سوروس که یک یهودی متولد ۱۹۳۰ در گرجستانه. در ۱۹۴۷ خود رو به لندن رسوند و در رشته اقتصاد از مدرسه اقتصاد لندن فارغ التحصیل شد. اون در سال ۱۹۶۵ به آمریکا رفت و در سال ۱۹۶۹ صندوق مدیرت سرمایه سوروس رو به وجود آورد.

اما بمب شهرت جرج سوروس در ۱۹۹۲ ترکید.

در اون سال‌ها بانک مرکزی انگلستان وارد برنامه سیستم پولی اروپا شده بود که در نهایت شرایط این برنامه به سمتی می‌رفت که بایستی انگلستان قدرت پوند رو حفظ می‌کرد و اون رو بالاتر می برد.

اما جرج سوروس و دستیار اون در صندوق سرمایه گذاری کوانتوم می‌دونستند که ارزش واقعی پوند به صورت مصنوعی بالا نگه داشته شده و باید خیلی کمتر از این حرف‌ها معامله بشه.

پس جورج سوروس تصمیم گرفت وارد موقعیت فروش روی پوند بشه (مبلغی به ارزش ۱۰ میلیارد پوند). اونقدر این کار رو ادامه داد تا دیگر معامله گران در بازار هم به اعتبار اون، روی پوند وارد پوزیشن فروش شدند.

این پافشاری سوروس باعث فرو‌ریختن ابهت بانک مرکزی انگلستان در ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۲ شد. در این روز که چهارشنبه سیاه نام گرفت، ارزش پوند در عرض ۳ روز در مقابل دلار، ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد.

جرج سوروس از این معامله بزرگ و پرریسک ۱ میلیارد دلار سود کسب کرد. (سود خود سوروس به عنوان مدیر سبد دارایی، درصد بسیار کوچکی از این معامله بود!!)

جورج سوروس به کارهای خیر نیز معروفه. از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۷ اون ۸٫۵ میلیارد دلار به موسسات مختلف برای امور بشر دوستانه هدیه کرده.

همچنین جوروج سوروس به رسانه‌های پرقدرتش که از اونها برای تغییر در نظام‌های سیاسی کشورهای بلوک شرق استفاده می‌کنه نیز بسیار معروفه و در ضمینه سیاسی نیز آدم شناخته شده‌ای است.

اشتراک این مقاله

نظر را بنویسید