بازگشت به خانه
 مضاعف سازی، اضافه کردن به پوزیشن متضرر

یکی از مسائل بسیار مهم این است که ریسک خود را طوری تنظیم کنید که متحمل کمترین ضرر گردیم. بنظر من این یک جمله حق مطلب را ادا نمیکند و باید مساله باز شود. به حداقل رساندن ضرر صدها بار مهمتر از تلاش برای رسیدن به ترید سودآور است. (و البته که به سود رسیدن نیز بسیار مهم است ولی برای بیان درجه اهمیت محدود کردن ضرر؛ اینگونه صحبت کردن ضروریست).

این عادتی است که بعضی از تریدرها گرفتار آن هستند و در عین حال می تواند بسیار مهلک باشد. شما هیچ توجیه قابل قبولی نخواهید داشت اگر اقدام به اضافه کردن پوزیشن در جهتی کنید که پوزیشن متضرر دارید. اما متاسفانه تریدرها اینکار را انجام می دهند. دلیل اینکار هم در واقع همان چیزیست که سرمنشا بسیاری از مشکلات ذکر شده است. بسیاری از تریدرها حاضر به پذیرفتن اشتباهاتشان نیستند و با اضافه کردن به پوزیشن متضرر خود؛ در پی شانسی برای فرار از اشتباه خود هستند.

اما با وجود اینکه می دانیم کلید طلایی تریدهای موفق؛ رساندن مقدار ضرر به حداقل ممکنه می باشد؛ پس اضافه کردن به پوزیشن متضرر چگونه می تواند به تریدر کمک کند؟

جواب اینست؛ نمی تواند کمک کننده باشد! این مطلب بی شباهت به مبحث ذکر شده “بدترین اشتباهی که شما انجام می دهید” که در پستهای قبلی گفته شد نیست. مشکل اصلی زمانی رخ می دهد که بعد از تعبیه پوزیشن جدید؛ شما به سود برسید. در نتیجه؛ این وضعیت خطرناک، تبدیل به یک ارزش برای شما شود. سپس به تکرار اینکار ترغیب شوید. اما دیر یا زود نوبت زمانی خواهد بود که انجام این عمل باعث از دست دادن مقادیر قابل توجهی از موجودی حسابتان می شود.

تنها دلیل ورود به بازار و گرفتن پوزیشن برای یک تریدر این است که متوجه فرصتی در بازار می شود. سپس احساس می کند که شانس خوبی برای حرکت بازار در جهت مورد نظرش وجود دارد. اما دلیل اینکه افراد معمولا به پوزیشن متضرر خود اضافه می کنند این نیست که در آن لحظه متوجه فرصت جدیدی شده اند، بلکه بخاطر این است که نمی خواهند به خود بقبولانند که گمان و تعبیر اولشان اشتباه بوده است.

آنها احساس می کنند اگر مقدار را بالا ببرند شانس بیشتری برای فرار از اشتباهشان بدست خواهند آورد.

اما بنظر من این راه اشتباهی است. احساس من در این مورد این است که اکثر افراد با اضافه کردن به پوزیشن متضررشان در حال فرار و انکار اشتباهشان هستند و این اشتباه عبارتست از حرکت لجبازانه در خلاف جهت حرکت بازار.

البته من نمی خواهم در فکر شما یک نظریه یکجانبه نقش ببندد. منظور من این نیست که کلا اضافه کردن پوزیشن کار اشتباهی است. اگر عقیده و استراتژی شما گرفتن بیش از یک پوزیشن در سطوح قیمتی متفاوت می باشد؛ بنظر من بسیار هم خوب است. ولی منظور من انجام این عمل توسط یک تریدر بدون داشتن برنامه قبلی و استراتژی از پیش تعیین شده است. آنها بسادگی تصمیم به اضافه کردن پوزیشن در خلاف جهت روند می کنند و این اشتباه است.

انجام این عمل می تواند باعث اشتباه بزرگی شود چون با انجام این کار و احتمالا کسب سود، شما ترغیب می شوید که دوباره اینکار را انجام دهید. و من به شما قول می دهم با اینکار به جای کمک به خود به خود آسیب خواهید زد. من هزاران بار شاهد این کار بوده ام. من این اشتباه را بقدر کافی انجام داده و به این نتیجه رسیده ام که اینکار بی فایده است.

و اما اکنون، بعبارتی من این مشکل را در مورد اضافه کردن به پوزیشن در حال سود ندارم.

در واقع بنظر من اضافه کردن به پوزیشن در حال سود ایده خوبی نیز هست. به گمان من اضافه کردن پوزیشن خوب است اگر همه چیز طبق انتظارتان پیش برود و بد است اگر در جهت مسیر و روش از پیش تعیین شده شما نباشد. این روش خوبی است.

دوباره تاکید می شود که این بستگی به اجرای بهترین عملکرد در جهتی که به صلاح شما می باشد، دارد. اگر اضافه کردن به پوزیشن در جهت فرار از قبول مسئولیت و پنهان کننده اشتباه شما باشد؛ نشاندهنده کاری بی هدف بوده و در جهت به اجرا گذاردن بهترین کار ممکن، نبوده است. اگر میخواهید در راستای بهترین عملکرد قدم بردارید؛ باید قبول مسئولیت اشتباهات خود را جایگزین فرار از واقعیت کرده تا با این کار از بدتر شدن شرایط جلوگیری کنید.

توجه: پیشنهاد می شود خودباوری در بازار فارکس را نیز مطالعه بفرمایید، اینجا کلیک کنید.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید