بازگشت به خانه

نوشتن برنامه معاملاتی موفق فارکس باید اولویت اول هر معامله‌گر تازه‌کاری باشد. اما معمولاً معامله گران تازه وارد تا چند حساب معاملاتی را کال مارجین نکنند، به برنامه معاملاتی فکر نمی‌کنند. چرا؟ چون ما انسان‌ها خیلی قوانین را دوست نداریم. برنامه معاملاتی هم یک سری دستورالعمل و قوانین سفت و سختی است که باید بدون استثنا رعایت شوند. به همین خاطر خیلی از افراد تازه‌کار از نوشتن و تهیه برنامه معاملاتی فارکس طفره می‌روند.

برنامه معاملاتی یا Trading Plan چیست؟

برنامه معاملاتی یا استراتژی معاملاتی لیست تمام کارهایی است که شما به عنوان معامله‌گر باید انجام دهید تا به یک بازدهی مستمر برسید. این برنامه باید تمامی جوانب را در نظر بگیرد و هیچ چیز مبهمی در برنامه معاملاتی وجود نداشته باشد. برنامه معاملاتی باید مشخص کند که چه زمانی باید معامله کرد و چه زمانی باید از معامله خارج شد؟

قبل از ورود به معامله چه کارهایی باید انجام دهید و بعد از پایان معامله چه باید کرد؟ هر چند که شاید در نگاه اول نوشتن برنامه معاملاتی یا همان استراتژی معاملاتی کار سخت و دشواری به نظر برسد، اما واقعیت این است که نوشتن آن کار ساده‌ای است اما تبعیت از آن و همچنین خلاصه‌سازی برنامه معاملاتی کار بسیار سخت و دشواری است.

خلاصه کردن برنامه معاملاتی یک ضرورت است. برنامه معاملاتی که تنها رو خوانی آن ۱۵ دقیقه طول می‌کشد، به احتمال زیاد کارایی قابل قبولی نخواهد داشت. برنامه معاملاتی باید خلاصه باشد و خیلی سریع بتوان آن را مرور کرد. بعد از نوشتن برنامه معاملاتی باید آن را تست کرد و در صورت نیاز بخش‌های مختلف برنامه معاملاتی را تصحیح کرد.

چرا برنامه معاملاتی فارکس مهم است؟

برنامه معاملاتی فارکس به شما کمک می‌کند تا به طور منظم کار کنید. حرفه معامله‌گری یک کسب‌وکار است و باید مثل یک شغل و بیزینس با آن رفتار کرد. شما نمی‌توانید به صورت تصادفی یا شانسی یک کسب و کار را مدیریت کنید. تمامی کسب و کارها ساختار مشخص و تعریف شده‌ای دارند که اجازه می‌دهد صاحب کسب و کار به راحتی و با دقت بالا آن را پیاده کند.

بازارهای مالی به خصوص بازارهای فارکس و سهام قوانین سفت و سختی برای معامله گران اعمال نمی‌کنند. هر معامله‌گری که پول یا سرمایه دارد می‌تواند در بازار فعالیت کند. یعنی هیچ کسی در بازار نیست که طمع یا ترس معامله‌گر را کنترل کند. این خود معامله‌گر است که باید برای خود قوانینی تعریف کند تا رفتارهای خطرناک خود را کنترل کند.

علاوه بر این برنامه معاملاتی می‌تواند نشان دهد که چه چیزی در بازار جواب می‌دهد و چه چیزی به درد نمی‌خورد. ما در بازارهای سهام، فارکس، بیت کوین و به طور کلی در تمام بازارهای مالی می‌خواهیم سود کنیم. برای این کار باید برنامه مشخصی داشته باشیم. برنامه معاملاتی می‌تواند خیلی ساده نشان دهد که با انجام کدام کارها می‌توانیم سود خود را افزایش و در عین حال زیان یا ریسک را محدود کنیم.

استراتژی معاملاتی خود را توضیح دهید

هر برنامه معاملاتی موفقی با تعریف دقیق و کامل استراتژی معاملاتی شروع می‌شود. برای دریافت استراتژی‌های معاملاتی متنوع می‌توانید به مقالات آموزشی رایگان ایران بورس آنلاین مراجعه کنید. در این بخش مقالات مختلفی در رابطه با انواع استراتژی‌های معاملاتی ارائه شده است. به طور مثال می‌توانید از استراتژی معاملاتی پین بار استفاده کنید.
اگر از استراتژی پین بار استفاده می‌کنید باید مشخص کنید که آیا از استراتژی پین بار (Pin Bar) در جهت روند استفاده خواهید کرد یا برای بازگشت‌های اصلاحی و مخالف روند؟ آیا پین بار باید شروط خاصی را رعایت کند؟ مثلاً باید از حمایت یا مقاومت تشکیل شود تا پین بار قابل معامله باشد؟ شما باید استراتژی معاملاتی را به طور دقیق و مشخص توضیح دهید و آن را ساده‌سازی کنید تا خیلی سریع بتوانید از آن استراتژی تست بگیرید و در صورت موفقیت‌آمیز بودن تست ها از آن استفاده کنید.

تایم فریم معاملات را مشخص کنید

در هر تایم فریمی (Timeframe) نمی‌توان معامله کرد. باید مشخص شود که با کدام تایم فریم باید تحلیل و معامله کنید. اگر تایم فریم معاملات را مشخص کنید، بسیاری از موانع را خیلی ساده کنار زده‌اید. بسیاری از معامله گران تازه‌کار نمی‌دانند که از کدام تایم فریم باید استفاده کنند و به همین دلیل تایم فریم را تند تند تغییر می‌دهند. یک هفته با تایم فریم یک ساده (H1) معامله می‌کنند و هفته دیگر با تایم فریم یک دقیقه (M1).
معامله‌گر چون نمی‌داند از کدام تایم فریم باید استفاده کند، وارد معامله می‌شود و بعد از ورود به معامله تایم فریم را تغییر می‌دهد! این همه تغییر در تایم فریم در نهایت باعث سر درگمی معامله‌گر می‌شود.

بازارهای فارکس و سهام به اندازه کافی مبهم و پیچیده هستند. نباید معامله‌گر با اشتباهات پیش پا افتاده، پیچیدی کار را بیشتر کند. سعی کنید یک یا دو تایم فریم را مشخص کنید و با آن‌ها کار کنید. بعد از این‌که تایم فریم‌های مناسب برای خود را پیدا کردید، باید در برنامه معاملاتی فارکس آن را ثبت کنید. بهتر است که در تحلیل بازار از تایم پیرابندهای بالاتر استفاده کنید و وقتی می‌خواهید وارد معامله شوید و یا معامله را ببندید از تایم فریم‌های پایین‌تر استفاده کنید.

لیست دیدبان خود را آماده کنید

به عنوان یک معامله‌گر فارکس یا سهام باید بتوانید نمادهای معاملاتی خاص را لیست کنید و هر روز این نمادها را تحلیل و بررسی کنید. اگر در بازار فارکس کار می‌کنید باید جفت ارزهایی که قرار است در آن‌ها معامله کنید را لیست کنید. نمی‌شود یک روز EURUSD معامله کنید و فردا یک جفت ارز دیگر را به طور شانسی انتخاب و معامله کنید! اگر تنها از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنید، سعی کنید بیش‌تر از ۱۰ نماد را لیست نکنید. اما اگر از تحلیل فاندامنتال یا بنیادی استفاده می‌کنید باید لیست نمادها کمتر از این باشد. معمولاً ۱۰ نماد به شما این اجازه را می‌دهد که در طول هفته چندین سیگنال معاملاتی مناسب برای معامله کردن داشته باشید و بعد از بررسی وارد بازار شوید.

آمادگی ذهنی

هیچ ضرورتی ندارد که مدیتیشن انجام دهید، اما همیشه توصیه می‌شود که از لحاظ ذهنی برای معاملات آماده شوید. همه ما روزهایی در زندگی خود داریم که از خواب بلند می‌شویم و بدون هیچ دلیل خاصی با همه عالم مشکل داریم یا بدون دلیل خاصی استرس داریم. یا حتماً شب‌هایی را تجربه کرده‌اید که بی دلیل با استرس می‌خوابید. شما باید مهارت‌های خودآگاهی را تقویت کنید و توانایی تشخیص وضعیت روحی و روانی خود را داشته باشید. در این صورت خیلی ساده می‌توانید وضعیت آمادگی ذهنی خود را مشخص کنید و در صورت نیاز با انجام تمرینات مدیتیشن خود را برای معاملات آماده کنید. در بازار همیشه فرصت برای معامله وجود دارد. پس عجله نکنید و سعی کنید با آرامش کار را دنبال کنید.

آستانه تحمل ریسک را تعریف کنید

آستانه تحمل ریسک بین افراد مختلف متفاوت است. سعی کنید از مقالات آموزشی مدیریت ریسک و بازدهی برای تعریف ریسک برنامه معاملاتی فارکس استفاده کنید.

نسبت ریسک به ریوارد معاملات را تعریف کنید

نسبت ریسک به ریوارد مشخص می‌کند که حد سود یک معامله چند برابر حد ضرر آن است. یعنی بازدهی انتظاری معامله چند برابر ریسک یا زیان انتظاری است؟ این عدد نشان می‌دهد که ورود به معامله به صرفه است یا خیر؟ همیشه باید بازدهی معامله بزرگ‌تر از ریسک معامله باشد. به طور مثال اگر نسبت ریسک به ریوارد معامله ۲ باشد، یعنی بازدهی انتظاری معامله دو برابر ریسک یا زیان احتمالی است. گاهی اوقات نسبت ریسک به ریوارد را با حرف R نشان می‌دهند. به طور مثال ۳R نشانگر نسبت ریسک به ریوارد ۳ است.

قوانین ورود به معامله را تعریف کنید

چگونه از استراتژی معاملاتی که قبلاً تعریف کرده‌اید برای ورود به معامله استفاده خواهید کرد؟ به طور مثال، اگر یکی از استراتژی‌های معاملاتی شما پین بار است، از چه روش‌هایی برای پیاده‌سازی این استراتژی استفاده خواهید کرد؟ آیا منتظر بسته شدن کندل بعد از پین بار می‌مانید؟ یا از ۵۰ درصد پین بار وارد بازار می‌شوید؟ باید الگو یا سیگنال خاصی که می‌خواهید با آن معامله کنید را به طور دقیق و با جزئیات توضیح دهید و فقط زمانی وارد معامله شوید که سیگنال یا الگوی خاص در بازار ظاهر شده باشد و تمام شرط و شروط شما را هم رعایت کرده باشد.

قوانین خروج از معامله را تعریف کنید

یکی از اشتباهات رایج معامله گران تازه کار هم همین است. آن‌ها به طور افراطی به دنبال یافتن سیگنال ورود به معامله هستند و فراموش می‌کنند که کی و کجا باید معامله را ترک کنند. این در حالی است که تقریباً همه در یافتن حد سود استاد هستند. چون همه می‌خواهند بدانند که اگر وارد معامله شدند، چقدر سود خواهند کرد. اما وقتی قانون یا شروط خاصی برای خروج از معامله تعریف نشود، معامله تا فعال شدن حد سود یا حد ضرر باز خواهد بود. شما باید بعد از ورود به معامله هم در بازار فعال باشید تا بتوانید معامله را تا پایان کار به درستی مدیریت کنید. برای یافتن ترفندهای مدیریت معاملات باز به بخش آموزش ایران بورس آنلاین مراجعه کنید.

توجه: پیشنهاد می شودچگونه ریسک و بازدهی حساب‌های کوچک را مدیریت کنیم؟ را نیز مطالعه بفرمایید، اینجا کلیک کنید.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید