بازگشت به خانه

دفتر ثبت معاملات یا ژورنال معاملاتی بهترین روش برای یادگیری حرفه معامله‌گری و ارتقای استراتژی معاملاتی است. اما دفتر ثبت معاملات چیست؟ به طور خلاصه این دفتر تمام فعالیت‌های شما در بازار را ثبت می‌کند. شما با نوشتن تمام تجربیات و مشاهدات خود در بازار و همچنین ثبت معاملات انجام شده می‌توانید به راحتی عملکرد خودتان را ارزیابی کنید.
چرا باید از دفتر ثبت معاملات فارکسی استفاده کنید؟

شما همیشه می‌توانید بهتر از دیروزتان باشید! دفتر ثبت معاملاتی به شما کمک خواهد کرد تا استایل معاملات خود را پیدا کنید و مهم‌تر از آن، بتوانید عملکرد خود را ارتقا دهید. معمولاً معامله گران تازه وارد اطلاع زیادی از استراتژی‌های معاملاتی ندارند و به همین دلیل مجبور هستند تا استراتژی‌های مختلف را آزمایش کنند. اما چگونه می‌تواند استراتژی خوب را از بد تشخیص داد؟ برای تشخیص عملکرد استراتژی باید در زمان تست، همه چیز را ثبت کنید.
چه چیزهایی را باید در ژورنال ثبت کنید؟

اطلاعات زیر حتماً باید در ژورنال شما ثبت شده باشند، ولی شما می‌توانید اطلاعات دیگری را هم بنا بر نیاز خود ثبت کنید:

دلیل ورود به معامله
زمان ورود به معامله
قیمتی که از آن وارد معامله شدید
مدت‌زمان باز بودن پوزیشن یا معامله
دلیل خروج یا بستن معامله
مقدار سود یا زیان نهایی

برای شروع، اطلاعات بالایی کافی است. ثبت ژورنال را تا رسیدن به یک استراتژی خوب ادامه دهید. بعد از پیدا کردن استایل و استراتژی معاملاتی خود از ژورنال برای ارتقا استراتژی معاملاتی در طول زمان استفاده کنید. این ژورنال می‌تواند احساسات شما را هم ثبت کند! به طور مثال در زمان ورود به معامله چه حسی داشتید؟ عصبانی بودید یا خوشحال؟ پس می‌توانید احساسات شخصی خودتان را هم ثبت کنید.
ژورنال معاملاتی بعد از مدتی تبدیل خواهد شد به استراتژی نهایی شما. اگر ابتدا از ژورنال برای یافتن پلن معاملاتی استفاده می‌کردید، بعد از مدتی متوجه خواهید شد که رویکرد خاصی را برای معاملات تکرار می‌کنید! این یعنی شما ژورنال را خوانده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که اشتباهات قبلی را تکرار نکنید و مهم‌تر از آن، تصمیمات درست قبلی را تکرار کنید!
فراموش نکنید که حرفه معامله‌گری پایانی ندارد. شاید برای شروع کار از یک منبع خاصی کار را شروع کنید، ولی بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که در حال مطالعه مطالب و منابع دیگری هم هستید. آموخته‌های جدید را در معامله پیاده خواهید کرد و اگر ژورنال معاملاتی داشته باشید، کارایی آموخته‌های جدید را هم مشاهده خواهید کرد! فقط کافی است که به ثبت ژورنال ادامه دهید، بعد از مدتی از نتیجه و تأثیر آن شگفت‌زده خواهید شد.
درست زمانی که فکر می‌کنید همه چیز را می‌دانید و نیازی به یادگیری مطالب جدید نیست، درست همان لحظه‌ای است که خودتان را در معرض خطر قرار داده‌اید. نه‌تنها معلومات شما به مرور زمان کهنه خواهد شد و چه بسا دیگر کارایی لازم را نخواهند داشت، بلکه بخش‌های اصلی استراتژی معاملاتی را هم فراموش خواهید کرد. ژورنال معاملاتی می‌تواند به عملکرد پیوسته و مستمر شما کمک کند. هر چقدر به استراتژی خود پایبند باشید و آن را به درستی تکرار کنید، در استراتژی معاملاتی شخصی خودتان به درجه استادی خواهید رسید. در اکثر مواقع علت عدم موفقیت معامله گران، فراموش کردن یا بی‌توجهی به بخش‌هایی از استراتژی معاملاتی است. ژورنال به شما کمک می‌کند تا هیچ‌وقت استراتژی معاملاتی را فراموش نکنید.
ژورنال معاملات شما گنجینه با ارزشی است. شما به راحتی می‌توانید داده‌های ثبت شده در این دفتر را به کامپیوتر انتقال دهید و عملکرد خودتان را ارزیابی کنید. در این بین معاملاتی را خواهید دید که تشابه خاصی دارند. شاید این معاملات ناموفق بوده‌اند و شاید موفق! در هر صورت شما می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که اشتباه یا موفقیت شما مدیون چه بوده است! اگر ژورنالی در کار نبود، چگونه می‌توانستید اشتباهات خود را پیدا کنید و از تکرار آن جلوگیری کنید؟
نکته!

همیشه با خودتان صادق باشید. سرخودتان کلاه نگذارید. همه چیز را دقیق ثبت کنید. همیشه تفکراتی که باعث ورود یا خروج از معامله‌ای شده است را یادداشت کنید. ژورنال را به طور مرتب و منظم تکمیل کنید، اما ایرادی ندارد اگر یک یا دو بار فراموش کنید. زیاد به خودتان سخت نگیرید. اگر فراموش کردید معامله‌ای را در ژورنال ثبت کنید، بعداً سر فرصت آن را تکمیل کنید. اما هیچ‌وقت به خودتان اجازه ندهید که از فکر ژورنال بیرون بیاید.
معمولاً ژورنال نحوه واکنش معامله‌گر به اتفاقات بازار را ثبت می‌کند. اما گاهی اوقات بازار به حدی طوفانی می‌شود که تحلیل‌ها در کمتر از یک دقیقه منقضی می‌شوند! شاید بهتر باشد که اتفاقات مهم را هم در ژورنال به صورت خلاصه ثبت کنید. به طور مثال شاید خبر سیاسی باعث نوسان شدید بازار شده و یا گزارش اقتصادی مهمی منتشر شده که فاصله زیادی با انتظارات بازار داشته است. این مسئله کمک می‌کند تا به راحتی بتوانید تشخیص دهید که چرا معامله‌ای به هدف نخورده است. حتی ثبت تحلیل‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا درک کنید که استراتژی شما در کدام وضعیت بازار عملکرد بهتری دارد. شاید شما با روند بهتر معامله می‌کنید و یا یک معامله‌گر مخالف روندی هستید.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید