بازگشت به خانه

زمانی که قیمت‌ها سیر صعودی دارند، عموم سرمایه‌گذاران از استراتژی خرید از کف و فروش از اوج استفاده می‌کنند. این استراتژی در روندهای صعودی به خوبی جواب می‌دهد. فرض کنید سهام شرکت ABC را به قیمت ۱۰۰ دلار خریده‌اید و آن را در ۱۵۰ دلار به فروش رسانده‌اید. سود شما از این معامله، بدون احتساب کارمزد و سایر هزینه‌های جانبی ۵۰ دلار به ازای هر سهم است. اما اگر بازار سیر صعودی نداشته باشد و قیمت‌ها به تدریج کاهش یابند، چه باید کرد؟ در روندهای نزولی و به طور کلی در بازارهایی که انتظار می‌رود قیمت‌ها کاهش خواهند یافت، باید از فروش استقراضی یا Short Selling استفاده کرد.
فرض کنید سهام شرکت ABC را در ۱۰۰ دلار خریداری کرده‌اید و قیمت آن به ۵۰ دلار کاهش یافته است. در این صورت شما ۵۰ دلار به ازای هر سهم خریداری شده ضرر کرده‌اید. اگر از فروش استقراضی استفاده کنید، می‌توانید از کاهش قیمت سهام یا هر دارایی قابل معامله دیگر سود کنید. در واقع اگر شما پیش‌بینی می‌کنید که قیمت سهام شرکتی از ۱۰۰ دلار به ۵۰ دلار کاهش خواهد یافت، تنها کافی است سهام آن شرکت را در ۱۰۰ دلار بفروشید و در ۵۰ دلار دوباره بخرید. مابه‌التفاوت قیمت فروش و قیمت بازخرید همان سود شما از معامله خواهد بود.
فروش استقراضی یا Short Selling به معنی فروش یک دارایی در قیمت‌های بالاتر و خرید مجدد آن در قیمت‌های پایین‌تر است. در این نوع معامله شما تنها از تغییر قیمت سود می‌کنید. اگر فروش استقراضی را انجام دهید و قیمت سهام خریداری شده افزایش یابد، شما زیان خواهید کرد. فرض کنید سهام، ارز، کالا و یا ارز دیجیتال ABC را زیر نظر دارید. شما پیش‌بینی می‌کنید که قیمت ABC کاهش خواهد یافت. در این صورت به‌جای این‌که شما منتظر کاهش قیمت بمانید، وارد معامله فروش استقراضی یا Short Sell می‌شوید. مهم‌ترین سؤالی که در اینجا ذهن بسیاری از معامله گران تازه‌کار را به خود مشغول می‌کند این است که چگونه می‌توان دارایی که نداریم را به فروش برسانیم؟
در معاملات فروش عادی (short) ما تنها می‌توانیم دارایی را بفروشیم که مالک آن باشیم. اما در بازارهای مالی مدرن به دلیل نوسانات زیاد بازار و قدرت نقد شوندگی بالای دارایی‌ها، کارگزارها (Brokers) به مشتریان خود این اجازه را می‌دهند تا سهام، ارز، کالا یا ارز دیجیتال را از کارگزاری قرض بگیرند و در پایان روز یا قرارداد دوباره آن دارایی را خریداری و به کارگزار تحویل دهند. به طور مثال شما سهام ABC را در سبد دارایی خود ندارید، ولی کارگزاری به شما این اجازه را می‌دهد که از او قرض بگیرید و در پایان روز دوباره سهام مورد نظر را به کارگزار پس دهید.
در این صورت شما در ابتدای معاملات روز سهام قرض گرفته شده از کارگزار را به فروش می‌رسانید با این امید که قیمت آن کاهش خواهد یافت و دوباره آن را در قیمت‌های پایین‌تر بازخرید می‌کنید. اگر قیمت سهام مورد نظر کاهش یافته باشد، شما ارزان‌تر از قیمت فروش آن را خریداری می‌کنید و به کارگزار تحویل می‌دهید. مابه‌التفاوت قیمت فروش سهام و بازخرید آن سود شما خواهد بود. اما اگر بر خلاف پیش‌بینی شما قیمت سهام افزایش یافته باشد، شما مجبور خواهید بود تا سهام مورد نظر را با قیمتی گران‌تر خرید کنید و به کارگزار تحویل دهید. در این صورت شما با زیان از معامله خارج خواهید شد.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید