بازگشت به خانه

معامله‌گر یا تریدر (Trader) کسی است که در هر بازار مالی برای خود یا به نمایندگی از یک موسسه، خرید و فروش انجام می‌دهد و هدف او از این کار، کسب سود و درآمدزایی از معاملات است. معامله‌گر می‌تواند در بازار فارکس، سهام، طلا، نفت یا ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین فعال باشد. تفاوت اصلی بین معامله‌گر و سرمایه‌گذار در مدت‌زمان نگه‌داری یک دارایی در بازار است. سرمایه‌گذاران تمایل دارند که دارایی را در بازه طولانی‌مدت در اختیار داشته باشند. اما معامله‌گر یا Trader تمایل دارد که دارایی‌ها را برای مدت‌زمان کوتاه‌تری نگه‌داری کند تا از روندهای کوتاه‌مدت قیمتی منتفع شود.
یک معامله‌گر یا تریدر می‌تواند در یک موسسه مالی کار کند، در این صورت با پول و اعتبار شرکت معامله خواهد کرد و در نتیجه ترکیبی از حقوق و سود معاملات به وی پرداخت خواهد شد. هم چنین تریدر می‌تواند با پول و موجودی خود معامله کند و تمام سود معاملات را برای خودش نگه دارد.
معامله گران می‌توانند معاملات را از لحاظ زمانی به دو صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت انجام دهند:
معامله‌گر کوتاه‌مدت یا نوسان گیر: ترید یا معامله کوتاه‌مدت همان خرید و فروش روزانه است، به‌طوری‌که در چند دقیقه یا چند ساعت معاملات انجام می‌شوند. در این روش از نوسانات کوتاه‌مدت برای کسب سود استفاده می‌شود.
معامله‌گر بلندمدت: این تریدرها صبر بیشتری نسبت به معامله گران کوتاه‌مدت دارند. معامله گران بلندمدت، معاملات خود را برای ماه‌ها و سال‌ها باز نگه می‌دارند و توجهی به نوسانات کوتاه‌مدت بازار ندارند.
از معایب معاملات کوتاه‌مدت یا نوسان گیری می‌توان به هزینه‌های کمیسیون و پرداخت اسپرد (کارمزد معاملات) اشاره کرد. چون معامله‌گر بارها وارد بازار می‌شود و تعداد معاملات افزایش می‌یابد، هزینه‌های معامله هم جمع شده و به عدد بزرگی تبدیل می‌شود. با این حال به دلیل فضای رقابتی که در بازار وجود دارد، کارگزاری‌ها سعی می‌کنند تا هزینه‌های معاملات را پایین بیاورند و در نتیجه اسپرد یا کارمزد معاملات در بازار فارکس هم به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است.
بسیاری از مؤسسات و شرکت‌های بزرگ مالی اتاق ترید یا معامله دارند که در آن معامله گران دارایی‌هایی را از طرف شرکت خرید و فروش می‌کنند. اما برای هر معامله‌گر محدودیتی اعمال می‌شود، به عنوان مثال یک تریدر می‌تواند قبل از بسته شدن بازار به‌اندازه قابل قبولی سود یا ضرر داشته باشد. این نوع شرکت با قبول ریسک معاملات، سعی بر حفظ سود خود دارد و به معامله‌گر حقوق و دستمزد می‌دهد.
اما بیشتر افرادی که با حساب شخصی خود در یک خانه یا دفتر کار کوچک معامله می‌کنند و از یک بروکر کارگزاری و سیستم‌های تجارت الکترونیکی استفاده می‌کنند، محدودیت‌های آنان به میزان سرمایه خودشان بستگی دارد و تمام سود و زیان معاملات هم متوجه خودشان است.
تخفیف و لوریج کارگزاری‌ها

تخفیف شرکت‌های کارگزاری بدین صورت ارائه می‌شود که این شرکت‌ها در هر معامله کمیسیون کمتری دریافت می‌کنند. تریدر ها نمی‌توانند به طور مستقیم از طریق حساب خود در بورس سهام یا کالا معامله کنند و از این رو استفاده از تخفیف کارگزاری‌ها راهی مقرون به صرفه برای دستیابی به بازارها است. بسیاری از این نوع کارگزاران، اعتبار یا لوریج ارائه می‌دهند که در نتیجه آن معامله گران می‌توانند برای خرید سهام از کارگزار وام خرید دریافت کنند. هر چند این روش باعث افزایش قدرت خرید معامله گران می‌شود اما ضررهای احتمالی را نیز افزایش می‌دهد.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید