بازگشت به خانه

اکثر مشکلات معامله‌گری ناشی از نوعی اضطراب عملکرد یا Performance Anxiety است. اضطراب عملکرد زمانی روی می‌دهد که یک کار روتین و تکراری مورد انتقاد قرار گیرد. حساسیت بیش از حد به انجام یک کار و زیر و رو کردن جزئیات آن می‌تواند اضطراب انجام کار را بالا ببرد و فرد دچار استرس شدید شود. در نتیجه این استرس، عملکرد فرد تحت تأثیر قرار می‌گیرد. فرض کنید یک ورزشکار حرکتی که هر روز تکرار می‌کند را زیر ذره‌بین قرار دهد و به دقت تمام عملکرد خود را مورد نقد و بررسی قرار دهد. همان ورزشکار وقتی دفعه بعد همان حرکت ورزشی را بخواهد انجام دهد، ناخودآگاه دچار اضطراب عملکرد خواهد شد.
چرا معامله سود ده را سریع می‌بندیم؟

پدیده اضطراب عملکرد می‌تواند هم در معاملات سود ده ظاهر شود و هم در معاملات زیان دهد.با این حال معامله گران زیادی هستند که ضرر معامله را تحمل می‌کنند، اما وقتی‌که معامله وارد سود شد، سریعاً معامله را می‌بندند! چرا؟ چون‌که اضطراب عملکرد باعث می‌شود تا معامله گران اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و به خاطر ترس از دست دادن سود، معامله را قبل از رسیدن به حد سود ببندند.
کمال‌گرایی به ضرر شماست!

یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا معامله‌گر دچار مشکل اضطراب عملکرد شود، کمال‌گرایی است. بسیاری از معامله گران اهداف درستی برای خود تعیین نمی‌کنند. اهدافی مثل رسیدن به سود ۱۰ هزار دلاری در یک فصل شاید ایده خوبی نباشد. چون اگر معامله‌گر به این هدف نرسد، دچار اضطراب عملکرد خواهد شد و عملکرد خود را زیر سؤال خواهد برد. به جای این کار باید اهدافی مثل پیروی از استراتژی معاملاتی را هدف قرار داد. یعنی به جای رسیدن به یک سود مشخص، بهبود در عملکرد معاملات را هدف قرار داد. مثلاً من سعی خواهم کرد در معاملات سه ماه آینده به تمام دستورالعمل‌های ورود، خروج و حجم معاملات در استراتژی پایبند باشم.
کمال‌گرایی باعث افراط در معامله می‌شود

کمال‌گرایی باعث می‌شود تا معامله‌گر بیش از حد معامله کند. معمولاً وقتی معامله‌گر هدف اشتباهی را تعیین می‌کند و به آن نمی‌رسد، تحت فشار قرار می‌گیرد و می‌خواهد هر چه سریع‌تر به اهداف تعیین شده برسد. همین مسئله به راحتی باعث می‌شود تا معامله‌گر در هنگام معامله دچار اضطراب شود و از واقعیت دور شود. در معامله‌گری نباید اهداف غیرمنطقی تعیین کرد و در عین حال نباید در معامله افراط کرد. اگر در حین انجام معامله به این نتیجه رسیدید که خارج از سیستم معاملاتی وارد بازار شده‌اید، یا می‌خواهید ضرر معامله‌ای را جبران کنید و یا با حجم بالایی معامله بزنید، مطمئن باشید که در حال افراط در انجام معامله هستید.
حجم معامله همیشه مهم است!

حجم معامله هم تأثیر جالب و عجیبی بر عملکرد معامله‌گر دارد. شاید معامله‌گری هیچ مشکلی در انجام معاملاتی با حجم ۰٫۵ لات نداشته باشد. اما همین‌که حجم معامله به ۱ لات تغییر کرد، اضطراب عملکرد هم به سراغ معامله‌گر می‌آید. در واقع سیگنال ورود به معامله همان سیگنال است و تنها حجم معامله تغییر کرده است. اما از آنجایی که ذهن ما به مقدار دلاری سود و زیان معاملات عادت کرده، با تغییر حجم معامله، معامله‌گر هم دست و پای خود را گم می‌کند.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید