بازگشت به خانه

وقتی وارد معامله می‌شوید چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر تا به حال معامله کرده باشید حتماً به این نتیجه رسیده‌اید که معامله با یکی از سه سناریوی ساده و بدیهی پیش می‌رود. یا معامله در جهت مطلوب شما حرکت می‌کند و وارد محدوده سود می‌شود. یا حد ضرر فعال می‌شود و یا این‌که در همان محدوده ورود به معامله نوسان می‌کند. نکته‌ای که وجود دارد و بسیاری از معامله گران به آن توجه ندارند، این است که معامله را می‌توان ریسک فری (Risk Free) کرد. یعنی معامله که وارد سود شد، سریعاً حد ضرر را به محدوده‌ای انتقال دهید که معامله دیگر ریسکی نداشته باشد.
ریسک معامله را از بین ببرید

اگر وارد معامله خرید شده‌اید و قیمت‌ افزایش یافته، سریعاً حد ضرر را به بالای محل ورود به معامله انتقال دهید. با این کار شاید معامله با فعال شدن حد ضرر بسته شود. اما این حد ضرر به معنی زیان و ضرر نیست و به طور قطع با سود اندکی از بازار خارج خواهید شد. شاید تصور کنید که با این کار به معامله فرصت کافی نداده‌اید تا به سمت حد سود حرکت کند. این تصور شما کاملاً درست است. اگر شما معاملات را برای چند روز باز نگه می‌دارید، می‌توانید از تغییر حد ضرر خودداری کنید. اما اگر روزانه چندین فرصت برای معامله کردن پیدا می‌کنید، این کار باعث می‌شود تا برآیند معاملات شما مثبت باشد و یا اگر ضرری در کار بود، با حداقل ضرر کار را به پایان برسانید.
فرض کنید هر هفته پنج معامله می‌زنید. هر پنج سیگنال در دوره ای از بازار وارد سود می‌شوند. اگر حد ضرر را تغییر ندهید و معامله را اصطلاحاً ریسک فری نکنید، در واقع به معاملات اجازه داده‌اید که در ضرر بسته شوند. مسلماً تمام معاملات شما به حد سود نخواهند رسید، اما همین ریسک فری کردن باعث می‌شود تا اکثر معاملات شما به جای بسته شدن در ضرر، با سود اندکی بسته شوند. از پنج معامله‌ای که انجام داده‌اید تنها کافی است یکی به حد سود برسد. آنگاه متوجه خواهید شد که ریسک فری کردن معامله چقدر به شما کمک کرده است.
چه زمانی باید حد ضرر را به محدوده سوددهی انتقال داد؟

در معاملات فروش تنها زمانی می‌توانید حد ضرر را به محدوده سوددهی انتقال دهید که قیمت کاهش‌یافته، اما هنوز حد سود را فعال نکرده است. در این وضعیت شما باید هر چه سریع‌تر حد ضرر را به زیر نقطه ورود به معامله انتقال دهید. اگر بازار در جهت مخالف معامله شما حرکت کرد، معامله سریعاً با سود اندکی بسته خواهد شد. دیگر استرسی در کار نخواهد بود. خیلی ساده می‌توانید منتظر بمانید تا فرصت بهتری برای ورود به معامله پیدا کنید.
در معاملات خرید هم تنها زمانی می‌توانید حد ضرر را به محدوده سوددهی انتقال دهید که قیمت افزایش‌یافته اما به حد سود نرسیده است. معامله سود اندکی را نشان می‌دهد و با سود انتظاری شما فاصله دارد. خیلی سریع ریسک فری کنید. اگر معامله شما درست بوده باشد، به سمت حد سود حرکت خواهد کرد. اما اگر خیلی زود وارد معامله شده‌اید، با ریسک فری کردن خودتان را از نوسانات غیر ضروری در امان نگه می‌دارید. شاید بازار مدتی در ضرر نوسان کند و وارد محدوده سوددهی شود و دوباره تغییر مسیر دهد و زیان را نشان دهد. ریسک فری کردن باعث می‌شود تا معامله برای همیشه ریسکی نداشته باشد و اثرات مخرب روحی و روانی نوسان معامله در سود و زیان هم از بین برود.
ریسک فری کردن معامله به شما اجازه می‌دهد تا به معامله بعدی فکر کنید

وقتی معامله‌ای که باز کرده‌اید ریسکی ندارد، با خیال آسوده می‌توانید به فکر انجام معامله جدید باشید. چون‌که حساب شما دیگر تحت فشار نخواهد بود. اگر معامله‌ای که دارید هنوز ریسک دارد و شاید در زیان بسته شود، ورود به معامله بعدی می‌تواند ریسک کلی را افزایش دهد و سرمایه شما را در معرض خطر قرار دهد. اما معامله‌ای که دیگر ریسکی ندارد، انگار وجود ندارد و در هر سطحی هم که بسته شود، سود ده خواهد بود. فقط به خاطر داشته باشید که اگر معاملات را ریسک فری کردید، نباید حسرت نوسانات بعدی بازار بخورید. هر معامله‌ای سرنوشت جداگانه‌ای دارد و ربطی به معامله بعدی ندارد.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید