بازگشت به خانه

بسیاری از مردم در بازار فارکس یا همان بازار ارز فعال هستند. فعالیت در بازار فارکس مزیت‌های بیشتری نسبت به سایر بازار های مالی دارد. نوسان گیری در بازار فارکس محدودیتی ندارد و می‌توان با سرمایه‌های کم هم وارد بازار شد. اهرم هم به معامله‌گر کمک می‌کند تا بتواند با سرمایه کوچکی وارد معاملات بزرگ شود. از آنجایی که بازار ۲۴ ساعته باز است، معامله‌گر می‌تواند در هر زمان و ساعتی که دوست داشت کار کند. با این حال هنوز خیلی از معامله گران تازه وارد نمی‌توانند درآمد تقریبی خود از این بازار را تخمین بزنند. در این مقاله می‌خواهیم روش تخمین درآمد از فارکس را بررسی کنیم.
مدیریت ریسک

تمام معامله گران حرفه‌ای بازار فارکس که به طور مستمر در این بازار فعال هستند از تکنیک‌های مدیریت ریسک استفاده می‌کنند. برای شروع کار باید معامله‌گر سعی کند تا ریسک معاملات را تا جایی که می‌تواند پایین نگه دارد. معمولاً ریسک هر معامله باید یک درصد (یا حتی کمتر) باشد. این یعنی اگر موجودی حساب شما ۳ هزار دلار است، نباید بیشتر از ۳۰ دلار در هر معامله ریسک کنید. به نظر عدد کمی می‌آید، اما واقعیت این است که ریسک یا همان زیان معاملات می‌تواند خیلی راحت روی هم جمع شوند و به یک عدد بزرگ تبدیل شوند. همیشه باید ریسک معاملات را به کمک حد ضرر (Stop Loss) تعیین کنید.
استراتژی معاملاتی

استراتژی‌های معاملاتی مختلف و متنوعی وجود دارند و می‌توان به چندین روش متفاوت استراتژی‌ها را بررسی و ارزیابی کرد. با این حال معمولاً استراتژی‌های معاملاتی را با درصد موفقیت معاملات (وین ریت یا Win Rate) و نسبت ریسک به ریوارد (Risk/Reward) مقایسه و ارزیابی می‌کنند.
وین ریت یا درصد موفقیت معاملات چیست؟

برای درک بهتر وین ریت (Win Rate) فرض کنید که از ۱۰۰ معامله‌ای که انجام داده‌اید، ۵۵ معامله در حد سود بسته شده‌اند. وین ریت یا درصد موفقیت معاملات شما ۵۵ درصد است. معمولاً درصدهای بالای ۵۰ برای اکثر معامله گران درصدهای قابل قبولی هستند.
نسبت ریسک به ریوارد

نسبت ریسک به ریوارد نشان می‌دهد که برای به دست آوردن سود چقدر باید ریسک کرد؟ به طور مثال، اگر حد ضرر معامله‌ای ۱۰ پیپ باشد، سود معامله حداقل باید ۱۵ پیپ باشد. یعنی سود انتظاری معامله باید بیشتر از ضرر آن باشد. اگر وین ریت ۵۰ درصد باشد و از ۱۰۰ معامله ۵۰ معامله در ضرر بسته شوند (وین ریت ۵۰ درصد)، زیان معامله ۵۰۰ پیپ خواهد بود. در مقابل چون ۵۰ معامله دیگر در سود بسته شده‌اند، بازدهی معامله ۷۵۰ پیپ خواهد بود. هر چقدر وین ریت معامله بیشتر باشد و نسبت ریسک به ریوارد هم بالای یک باشد، برآیند معاملات هم مثبت خواهد بود.
مثال

فرض کنید که معامله‌گری با ۵۰۰۰ دلار افتتاح حساب کرده است. وین ریت استراتژی او ۵۵ درصد است و در هر معامله تنها تا یک درصد یا ۵۰ دلار می‌تواند ضرر کند (ریسک). او در هر معامله با تعیین حد ضرر مطمئن می‌شود که ریسک یا زیان معامله بیشتر از ۵۰ دلار نخواهد بود. او با ۵ پیپ حد ضرر و ۸ پیپ حد سود معامله می‌کند. یعنی نسبت ریسک به ریوارد او ۱٫۶ است. به خاطر داشته باشید که حد سود شما باید بیشتر از حد ضرر باشد.
معامله‌گر فرضی ما در روز ۵ معامله انجام می‌دهد. برای نوسان گیری کوتاه‌مدت، ۵ معامله در روز عادی است. اگر در ماه ۲۰ روز معامله کند، در پایان ماه ۱۰۰ معامله انجام خواهد شد.
معامله جفت ارز USDCAD

فرض کنید که اهرم حساب یک به ۳۰ است. معامله‌گر می‌خواهد در جفت ارز USDCAD معامله کند. اگر به ازای هر معامله ۵۰ دلار ریسک کند و هر پیپ هم برای یک لات استاندارد (۱۰۰ هزار واحد از USDCAD) برابر ۱۰ دلار باشد، معامله‌گر می‌تواند وارد معامله‌ای با زیان ۵۰ دلار (۵ پیپ) و سود ۸۰ دلار (۸ پیپ) شود. حال اگر او در یک ماه ۱۰۰ معامله انجام دهد، مانده حساب او در پایان ماه به این شکل خواهد بود:
۵۵ معامله در حد سود بسته شده‌اند: یعنی ۵۵ ضربدر ۸۰ دلار برابر است با ۴۴۰۰ دلار سود.
۴۵ معامله در حد ضرر بسته شده‌اند: یعنی ۴۵ ضربدر ۵۰ دلار برابر است با ۲۲۵۰ دلار زیان.
سود خالص: تفاوت ۴۴۰۰ سود با ۲۲۵۰ دلار ضرر که برابر است با ۲۱۵۰ دلار سود خالص.
بازدهی ۲۱۵۰ دلاری در یک ماه برای یک حساب ۵۰۰۰ دلاری برابر است با ۴۳ درصد بازدهی. این یک روش ساده برای تخمین درآمد معامله‌گر است. مسلماً اگر وین ریت، نسبت ریسک به ریوارد و حد ضرر (ریسک) معاملات را تغییر دهیم، بازدهی و درآمد احتمالی معامله‌گر هم تغییر خواهد کرد.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید