بازگشت به خانه

آیا شما هم جزو معامله‌گرانی هستید که پیش از ورود به بازار بیش از حد و به طور افراطی اقدام به تحلیل نمودارها می‌کنید؟ حتماً شما هم شنیده‌اید که برخی از معامله گران به حدی درگیر مسئله تحلیل هستند که قدرت معامله‌گری و تصمیم‌گیری خود را از دست می‌دهند. در واقع معامله‌گر بازار فارکس یا سهام با وسواس شدیدی اقدام به تحلیل می‌کند، حجم تحلیل‌ها به حدی افزایش می‌یابد که دیگر توانایی نتیجه‌گیری و جمع‌بندی نهایی را از دست می‌دهد. در چنین وضعیتی گفته می‌شود که تحلیلگر فلج شده است!
فلج تحلیلی یا Analysis Paralysis

فلج شدن قوه تحلیل و تصمیم‌گیری معامله‌گر که به آن فلج تحلیلی یا Analysis Paralysis هم می‌گویند، یکی از شایع‌ترین اشتباهات در میان معامله گران بازارهای مالی است. معامله‌گرانی که دچار این مشکل می‌شوند معمولاً چندین بار نمودار قیمتی را تحلیل می‌کنند، سعی می‌کنند از دید دیگری به بازار نگاه کنند، دوباره تحلیل دیگری انجام می‌دهند. این بار تایم فریم را تغییر می‌دهند. دوباره تحلیل‌های قبل را چک می‌کنند و در اینترنت به دنبال دیدگاه سایر تحلیلگران می‌گردند. این رویه را تا زمانی تکرار می‌کنند که در نهایت معامله‌گر از قید تحلیل می‌زند و یا معامله نمی‌کند و یا بدتر از آن به طور شانسی وارد معامله می‌شود.
چگونه از پدیده Analysis Paralysis در امان بمانیم؟

راه‌حل این مشکل خیلی ساده است. شما سیستم معاملاتی شخصی خود را باید بسازید. اگر چنین سیستمی ندارید، از هر گونه معامله و سرمایه‌گذاری در بازار فارکس یا سهام دست بکشید و مراحل طراحی سیستم معاملاتی را شروع کنید. زمانی که سیستم معاملاتی شخصی خود را طراحی کردید، دیگر امکان ندارد که در تحلیل بازار فلج شوید.
حتماً یک چک لیست هم تهیه کنید. شما پیش از این‌که وارد معامله‌ای شوید، باید شروط خاصی را رعایت کنید. هر چند که اکثر محتوای چک لیست همان دستورالعمل‌های اشاره شده در سیستم معاملاتی هستند، اما داشتن یک چک لیست ساده می‌تواند مدت‌زمان تحلیل و ورود به معامله را کوتاه کند. این چک لیست می‌تواند شامل شروط مربوط به نسبت ریسک به ریوارد و مدیریت ریسک باشد.
اگر هنگام تحلیل و سیگنال یابی بازار به این نتیجه رسیدید که بازار با سیستم معاملاتی شما همخوانی ندارد و شرایط قید شده در چک لیست هم رعایت نشده‌اند، از معامله کردن خودداری کنید. خیلی ساده از فکر معامله بیرون بیاید تا فرصت بهتری برای معامله فراهم شود. اگر هنوز قدرت صبر کردن ندارید و از هر فرصتی به دنبال معامله هستید، باید نگران آینده شغلی خود باشید. معامله‌گری که نمی‌تواند خودش را کنترل کند، به زودی از بازار اخراج خواهد شد. اخراج شدن معامله‌گر حتی ربطی به سیستم معاملاتی هم ندارد. معامله‌گری که توانایی رد کردن فرصت‌های معاملاتی را ندارد، تعهدی هم به سیستم معاملاتی ندارد.
در مقابل اگر فرصت معاملاتی پیش آمد که با چک لیست و سیستم معاملاتی شما همخوانی داشت، شک و تردید را کنار بگذارید و وارد معامله شوید. نگران هیچ چیز نباشید. معامله‌ای که طبق سیستم و استراتژی خاصی انجام می‌شود، با ریسک و بازدهی مدیریت شده‌ای اجرا خواهد شد. به هر حال هر استراتژی و سیستم معاملاتی در گذشته آزمایش خود را پس داده است. پس اگر سیستم معاملاتی فرصتی را تائید کرد، وارد بازار شوید.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید