وقتی معامله‌گر وارد یک پوزیشن می‌شود، همیشه نسبت به آینده معامله خوش‌بین است و تا حدودی اطمینان دارد که بازار در جهت مطلوب او حرکت خواهد کرد. هر معامله‌ای که انجام می‌شود، نشانگر اعتماد و اطمینان معامله‌گر به تحلیل‌هایی است که انجام داده است. این یعنی هر معامله‌گری در ابتدای ورود به معامله، نسبت به نتیجه کار خوش‌بین است. این خوش‌بینی می‌تواند به ضرر معامله‌گر تمام شود.
اگر بازار در جهت دیگری حرکت کند و معامله وارد ضرر شود، خوش‌بینی معامله‌گر می‌تواند میزان ضرر را افزایش دهد. خوش‌بینی به معامله یک ضعف محسوب می‌شود. بازار همیشه می‌تواند بیش از انتظارات شما در جهت مخالف معامله حرکت کند. معامله‌گری که بیش‌ازاندازه به معامله خود خوش‌بین شده، مسلماً تا رسیدن معامله به حد سود، تغییری در معامله اعمال نخواهد کرد.
این یعنی مدیریت معامله‌ای در کار نخواهد بود. این ضعف را می‌توان به کمک ترفندهای مدیریت ریسک و بازدهی بر طرف کرد. اما از آنجایی که این ایراد به مدل تصمیم‌گیری معامله‌گر ربط دارد، شاید معامله‌گر در زمان لازم از تکنیک‌های مدیریت ریسک استفاده نکند. خوش‌بینی به معامله سم است و ناخودآگاه آینده معامله را مشخص می‌کند. معامله‌گر باید توجه داشته باشد که وقتی به آینده یک معامله خوش‌بین است، بایستی سریعاً به مدیریت ریسک معامله تمرکز کند. در غیر این صورت خوش‌بینی باعث فلج شدن معامله‌گر خواهد شد و تا فعال شدن حد ضرر تغییری در پارامترهای معامله ایجاد نخواهد کرد. گاهی اوقات معامله‌گر به حدی به آینده معامله خوش‌بین است که حتی از قرار دادن دستور حد ضرر هم طفره می‌رود.
چگونه خوش‌بینی به آینده معامله را مدیریت کنیم؟

اگر با بازار آشنایی دارید و چندین وقت است که در بازار فارکس یا بازار سهام در حال معامله هستید، حتماً به این موضوع پی برده‌اید که برآیند معاملات مهم است نه نتیجه یک معامله. شما تا آخر عمر حرفه‌ای خود در بازار معامله خواهید کرد و نتیجه یک معامله قرار نیست همه چیز را تغییر دهد. پس همیشه تمرین کنید. هیچ حسی نسبت به معامله نداشته باشید. معامله را با اعداد و ارقام بسنجید نه با میزان رضایت و خوش‌بینی شخصیتان.
شما به عنوان معامله‌گر همیشه باید بدترین سناریو را در نظر بگیرید و حتماً از حد ضرر استفاده کنید. این بدین معنی نیست که به آینده بدبین باشید. صرفاً برای بدترین سناریو آماده باشید. معامله گران موفق با محدود کردن ضررها به موفقیت می‌رسند. پس همیشه ریسک‌های منفی را در نظر بگیرید. یاد بگیرید که ضرر و زیان معاملات را کاهش دهید. با هر معامله‌ای که سود کردید، جشن نگیرید و سریع موجودی حساب را چک نکنید. کار شما به عنوان یک معامله‌گر با یک معامله موفق تمام نمی‌شود. اما اگر یک اشتباه در مدیریت ریسک مرتکب شوید، تنها یک معامله زیان ده می‌تواند کل حساب شما را پاک کند.
اگر شما هم جزو معامله‌گرانی هستید که همیشه نسبت به آینده معامله خوش‌بین هستید، سریعاً مقالات آموزش مدیریت ریسک را مطالعه کنید و سیستم مدیریت ریسک خود را طراحی کنید. همین کار به سادگی می‌تواند دیدگاه شما را نسبت به هر معامله‌ای تغییر دهد و به واقعیت نزدیک کند. اگر خوش‌بینی معامله‌گر کنترل شود، تصمیم‌گیری و مدیریت معامله هم به درستی انجام خواهد شد. اما اگر خوش‌بینی را کنار نگذارید، به احتمال زیاد در هر معامله‌ای احساسی تصمیم خواهید گرفت و رشد سریع زیان و ضرر معامله را جدی نخواهید گرفت. و وقتی‌که زیان معامله به شدت بالا رفت، دیگر برای شما هیچ چیز مهم نخواهد بود. پس به آینده هیچ معامله‌ای خوش‌بین نباشید.

moneytools

http://fxdw.ir

نظر را بنویسید